איך תכנון אדריכלי מקצועי שומר על הבריאות של המשפחה שלכם

16.05.2020

לא כולם יודעים זאת אבל תכנון לקוי עשוי להשפיע על בריאותכם ועל בריאות משפחתכם, מכך נובע כמובן שתכנון נכון ימנע זאת. אל תטעו, אנחנו לא מתיימרים להיות דוקטורנטים לרפואה אך מעבר לעיצוב פנים ותכנון אדריכלי נכון יש לשלב בארכיטקטורה ובחשיבה ההנדסית את כל הגורמים והזוויות המקצועיות שמשפיעות על בית מגוריכם. וזה אומר, שלצד עיצוב ואסתטיקה, […]

לא כולם יודעים זאת אבל תכנון לקוי עשוי להשפיע על בריאותכם ועל בריאות משפחתכם, מכך נובע כמובן שתכנון נכון ימנע זאת. אל תטעו, אנחנו לא מתיימרים להיות דוקטורנטים לרפואה אך מעבר לעיצוב פנים ותכנון אדריכלי נכון יש לשלב בארכיטקטורה ובחשיבה ההנדסית את כל הגורמים והזוויות המקצועיות שמשפיעות על בית מגוריכם. וזה אומר, שלצד עיצוב ואסתטיקה, יש גם להיות יעילים ולקחת בחשבון אלמנטים שמשפיעים על אורח חיים בריא, ובכלל – על החיים עצמם.

 

עיצוב יוקרתי וביטחוני

 

כך למשל כשתכננו וילה ביישוב אקסקלוסיבי באזור הדרום אחרי המלחמה האחרונה נמנענו מלתכנן את חדר הילדים בחזית אלא בתוך הבית ואת הקירות שמקיפים את הסלון דאגנו לעבות. זו רק דוגמא אחת לחשיבה תכנונית סינרגטית שלוקחת בחשבון מגוון צרכים שמשפיעים על אורך חיים בריא ועל החיים עצמם.

 

"בניין חולה?" כן כן, יש דבר כזה

 

דוגמא נוספת היא תסמונת הבניין החולה שנוצרת כאשר המבנים מתוכננים באופן בו הם אטומים לאוויר צח, ומערכת מיזוג האוויר היא המקור היחידי המספק אוויר לנשימה. הדבר ההזוי הוא שבזמן שערכות המיזוג שמלכתחילה נועדו דווקא לשפר את איכות האוויר הן אלו שמונעות תחלופת אוויר בחללי המבנים, ויוצרות קרקע נוחה ולחה להיווצרות בקטריות בשבילי המערכת.

איכות אוויר במבנים נמדדת לפי רמת חלקיקי האבק, כמות החיידקים, פטריות עובש, ריקבון, חומרים נדיפים, גזים ועוד, שנמצאים באוויר המבנה (השוהים במבנה חשופים לכל אלו בלי לדעת) כאשר רמה טובה של איכות אוויר היא מצב בו הפחמן הדו חמצני קטנה מאלף חלקים למטר באוויר במבנה, ורמת הפחמן החמצני (רעיל) קטנה מ-9 חלקים למטר.

אם כן, אז כפי שאתם מבינים. לצד ההשפעה הרגשית של תכנון סביבת מגורים, לתכנון יש השפעה גם על הבריאות של כולנו. זה מתחיל בשילוב של קירות המבנה עם פתחי האוורור הטבעיים ומערכת המיזוג ומגיע עד לשימוש בחומרי הבניה ואף לסביבה בה אתם גרים (קרובים לאזור עם פוטנציאל להיפגע משמעותית בעת רעידת אדמה? קרובים לאזורי לחימה?) ועוד. נשמח להסביר עוד בפגישה במשרדנו "ישראלביץ' אדריכלים".

 

קרא עוד: אדריכלות | עיצוב בתים | תכנון אדריכלי