צור קשר

שדות מילוי חובה מסומנים ב*

טיפים למי שרוצה לשפץ את ביתו בכוחות עצמו

רבים מאיתנו מתבוננים בבית שבו הם גרים – ולא אוהבים את מה שהם רואים. קירות מוכתמים שהטיח נושר מהם, עיצוב משעמם ומיושן שכבר לא מתאים, מטבח לא נוח לעבודה, חדר רחצה צפוף ולא מאוורר וישנם עוד מרכיבים שגורמים לכך שלא נרווה נחת מהדירה שלנו, וכתוצאה מכך גם איכות החיים שלנו לא תהיה הגבוהה ביותר האפשרית. יחד עם זאת שיפוץ הבית נראה לנו כמעט תמיד כמו משימה מורכבת מדי, כזו שתפגום בשגרה שלנו במידה ניכרת, תוביל לפרק זמן ארוך של לכלוך ובלגן וישנו גם החשש שמא ההוצאות הכספיות סביב שדרוג הדירה תהיינה גבוהות מדי. פתרון שעשוי להתגלות כיעיל וככזה שמנטרל את רוב החששות הוא לשפץ את הבית שלנו בכוחות עצמנו. בדרך זו אנחנו לא תלויים באף אחד, קובעים בעצמנו את לוחות הזמנים ועומדים בהם, יכולים לוודא שמסגרת התקציב לא תיפרץ ובנוסף רווים נחת מהידיעה שיצרנו את מרחב המגורים האופטימלי במו ידינו. לפני שמתחילים לשפץ את הבית בכוחות עצמנו, כדאי לקרוא מספר המלצות חשובות.

טיפ ראשון: לחשוב טוב טוב לפני שמתחילים

שיפוץ הבית בכוחות עצמנו הוא לא משימה בלתי אפשרית – אבל הוא כן אתגר מורכב. בהתאם, עוד לפני שמתחילים בעבודות, חשוב להקדיש זמן למחשבה ולמצוא תשובות למספר שאלות: ראשית, האם אנחנו אכן מסוגלים לבצע את השיפוץ? התשובה לשאלה זו מושפעת הן מהידע הטכני שלנו והן מכלי העבודה שברשותנו או שנגישים עבורנו, שהרי מי שבביתו כלי עבודה בסיסיים בלבד דוגמת מברגה בוש או מקדחה עלול למצוא עצמו תקוע באמצע השיפוץ. שאלה שנייה היא אילו שינויים נרצה לבצע ואילו אנשי מקצוע נצטרך להזמין כדי להוציא לפועל את התכניות, כשלמשל הוספת נקודות חשמל מחייבת הזמנת חשמלאי וכו'. שאלה שלישית היא מהו גובה התקציב שאנחנו יכולים להקצות לטובת השיפוץ. לאחר שענינו, בכנות מלאה, על כל השאלות, והגענו למסקנה שהדבר אפשרי, עדיין לא שולפים את כלי העבודה אלא מקדישים עוד זמן לתכנון מפורט של כל הפעולות שיכלול השיפוץ.

טיפ שני: לא חובה להשלים את כל השיפוץ בבת אחת

שיפוץ הבית בכוחות עצמנו מחייב הקדשת לא מעט זמן ומאמצים לפרויקט, ולא תמיד אנחנו יכולים להתמסר אליו לתקופה ארוכה. במקרים אלה עדיין אפשר לשדרג את הדירה – ופשוט לעשות זאת בשלבים, עם הפסקה בין שלב לשלב. מומלץ להתחיל בפעולות קלות יחסית שהשפעתן על מראה הבית גדולה, וכך לשדרג את איכות החיים כבר בראשית הדרך וגם ליהנות מדירה יפה יותר וגם להעלות את המוטיבציה להמשיך בשיפוצים. אופציה מתאימה יכולה להיות צביעת הדירה או חלקים ממנה.

טיפ שלישי: לרכז את רכישת הציוד והחומרים

את כל החומרים הדרושים לשיפוץ ואת כלי העבודה הדרושים לנו (מברגה בוש, פטישים, מסור, פלס, צבע וכו') כדאי לקנות במקום אחד, ורצוי להגיע פיזית למספר חנויות כלי עבודה כדי להתרשם ממידת המקצועיות ומרמת המחירים. שימו לב שהחנות הזולה ביותר היא לא זו שבהכרח תספק לכם את ההצעה המשתלמת ביותר – תיתכן חנות אחרת שבה לצוות המקצועי יושרה גבוהה ובזכותה תקבלו המלצות לגבי מה הכרחי לקנות ועל מה אפשר לוותר, וכך בסופו של דבר השורה התחתונה תהיה טובה יותר.

טיפ רביעי: שימוש מחדש במקום השלכה לפח

שיפוץ דירה הוא הזדמנות מצוינת להיפטר מחפצים שכבר לא משרתים אותנו. יחד עם זאת גם את הסינון חשוב לעשות באופן מושכל – לתרום פריטים שעשויים לשרת אחרים ועוד קודם לכן לנסות לחשוב באופן יצירתי אם ישנם פריטים שאפשר להשתמש בהם מחדש בדרך אחרת. לעתים אפשר בהשקעה של מעט מאוד זמן ועם כלי עבודה בסיסיים דוגמת מברגה בוש בלבד להפוך פריט אחד לפריט אחר וכך גם לצמצם את עלות השיפוץ, גם לסייע בשמירה על הסביבה (שימוש מחדש הוא אחד מעקרונות הקיימות הבסיסיים) וגם לזכות בעיצוב מקורי וייחודי.

קרא עוד: עיצוב בתים