שילוב מערכות בית חכם בתכנון אדריכלי

16.05.2020

הטכנולוגיה של היום מזמן הפכה לשכיחה בכל מקום בו אנו שוהים. הדבר נכון גם עבור הבתים הפרטיים בהם נתגורר. יכולות הבית להפוך ליותר ויותר דיגיטלי משפר בדרך כלל את איכות החיים ומועיל במצבים רבים מאוד. אי לכך שילוב של טכנולוגיות "בית חכם" כאשר נתכנן את הבית בסיוע משרד אדריכלים כזה או אחר יהווה את הערך […]

הטכנולוגיה של היום מזמן הפכה לשכיחה בכל מקום בו אנו שוהים. הדבר נכון גם עבור הבתים הפרטיים בהם נתגורר. יכולות הבית להפוך ליותר ויותר דיגיטלי משפר בדרך כלל את איכות החיים ומועיל במצבים רבים מאוד.

אי לכך שילוב של טכנולוגיות "בית חכם" כאשר נתכנן את הבית בסיוע משרד אדריכלים כזה או אחר יהווה את הערך המוסף לבית. בו בעת נוכל לתכנן את הבית כדי שיתאים לנו ברמת הצרכים אותם אנו מתעדים שנצטרך, כך שהטכנולוגיה תשרת אותנו בכל יום ובכל זמן בו נשהה בביתנו.

מהו בית חכם וכיצד ניתן לשלבו בעזרת תכנון אדריכלי מקצועי?

המונח בית חכם מתאר למעשה את היותו של הבית מרושת ומעוטר במוצרים טכנולוגיים המסייעים לשהות היומיומית בבית. למשל, פתיחת תאורה בעזרת שלטים, כיוון דוד המים דרך אפליקציות בסמארטפונים השונים, ועוד מגוון פתרונות אשר יד הטכנולוגיה בהם. דוגמאות אלו ואחרות נבנו ופותחו כדי לענות על צרכיהם של הדיירים. לעתים פתרון זה או אחר עוזר לחיי השגרה ולעתים בא הוא כדי לחסוך בהוצאות השוטפות.

כדי אכן להצליח במשימות הרבות הנדרשות בהקשר זה, מוטב לתכנן את הבית בצורה נכונה עוד טרם הוקם. כאן באים לידי ביטוי האדריכלים עמם נעבוד ונתכנן את המבנה העתידי. על האדריכל יהיה לספק את כל התשתיות המתאימות לשם קיומה של הטכנולוגיה בפנים ומחוץ לבית. יש לזכור כי ככל שאנו נהיה מדויקים באזני האדריכלים ואנשי המקצוע – כך תעלה רמת התאימות של המוצרים לשימושים השונים לשמם הם יועדו.

בתוך כך, חשוב לציין כי תכנון אדריכלי המשלב משימות של הקמת בית חכם, יעלה בהתאם. על כן חשוב מאוד כי נכיר בתקציב הקיים לצורך כך ונגבש היטב את רשימת היעדים לשם הכנסת הטכנולוגיה הביתה. בפגישות הראשוניות עם האדריכלים ומי מטעמם, נוכל לאפיין ברמת רזולוציה גבוהה את אשר אנו צריכים ובתוך כך להחליט על הסכום אותו נקציב. בצורה זו נוותר לעתים על שימוש זה או אחר במוצר מסוים ונעדיף פתרון אחר ורלוונטי. באם נבין את היכולות הכספיות העומדות לרשותנו וגם נדע להגדיר את היעדים בצורה מיטבית, הרי שנקבל בית המעוצב ברמה גבוהה וגם כזה המתפקד לצד טכנולוגיה מתקדמת עם מוצרים ופריטים מקצועיים ואיכותיים. עובדה זו תעלה את ערך הבית בצורה משמעותית וגם תעניק לנו אושר יומיומי בכל עת שנשהה בביתנו.