קשה לענות על השאלה מה הופך את איש המקצוע למוביל בתחומו. בשביל להבין יותר נראה שנצטרך להשתמש בדוגמה לאיש מקצוע שקשה וניקח את איש השיפוצים, הקבלן-המתכנן את השיפוץ הכללי כמקרה מבחן. ועל מנת להתמקד טוב יותר נתייחס אל כמה מדדים מרכזיים: מדד הזמן, הכסף והבטיחות. מדד הזמן קבלן שיפוצים זקוק לזמן. שיפוץ כללי דורש מן […]

קשה לענות על השאלה מה הופך את איש המקצוע למוביל בתחומו. בשביל להבין יותר נראה שנצטרך להשתמש בדוגמה לאיש מקצוע שקשה וניקח את איש השיפוצים, הקבלן-המתכנן את השיפוץ הכללי כמקרה מבחן. ועל מנת להתמקד טוב יותר נתייחס אל כמה מדדים מרכזיים: מדד הזמן, הכסף והבטיחות.

מדד הזמן

קבלן שיפוצים זקוק לזמן. שיפוץ כללי דורש מן הלקוח סבלנות כמעט עד גבול האינסופי. אם לא באופן אישי, אז לפחות שמענו לא פעם סיפורים על שיפוצים אשר מתחילים מתישהו ונדמה כי לא הסתיימו לעולם. נדמה שהיה אפילו סרט כזה בז'אנר הקומדיה שחורה. ואם לא, אז צריך מהר לצלם. עצוב ככל שזה יהיה, מחשבות על שיפוץ עתידי מדירות שינה מרבים וטובים. בין אם יהיה פרופסור או איש מטכ"ל, עקרת בית או מהלת משרד.

עם זאת, פנייה לגורמים הנכונים יכולה לשנות את התמונה על פיה. כמובן שאם בוחרים איש שיפוץ מזדמן, אשר יכול להיעלם ביום למחרת אז העניין רק ילך ויסתבך, אבל פנייה למשרד אדריכלות אשר בין היתר מתעסק בתכניות שיפוצים ונמצא בקשר עם מספר קבלני ביצוע זוהי האפשרות הטובה ביותר שיכולה להיות. קבלני השיפוץ הם אלה שיהיו אמונים לומר לכם מה הזמן האופציונלי להשלמת השיפוצים על פי התכנית תוך לקיחת טווחי זמן מקסימליים.

מדד הכסף

דומה הדבר עם התקציב של השיפוץ. תקציב זה כמוהו כבור ללא תחתית. אבל לא רק בזה מסתכם העניין. הרי לא תרצו לקבל טלפונים כל חמש דקות בתקופת השיפוצים עם כל מיני שאלות כמו: "אני יכול לקנות עוד מהשיש?" או "נגמרו לי הצינורות. אני חייב ללכת לקנות." כאשר אתם אלה שאמורים לאשר את ביצוע הקנייה ולא רק זה אלא לבוא, לעזוב הכל על מנת לסדר את תשלומי הקנייה.

התקציב אמור להיסגר כבר מראש והקבלן אמור לדעת את זה. כמובן שהוצאות קטנות ישארו תמיד לכאן או לכאן אבל נדמה כי אף אחד לא רוצה להיות בחוסר שקט מתמיד בעבודה או בכל מקום אחר בו אפשר להשיג אותו באמצעות הטלפון.

דבר נוסף, הקבלן אמור לדאוג לכך ולקבוע בדיוק את אותם הדברים שיתבצעו כחלק מהשיפוצים אשר עומדים בתקציב שלכם. הוא לא יכול לבוא ולהניח שעם הוצאה כזו או אחרת "אפשר להסתדר" או "אפשר לעשות בזול" כי הרי לרוב הדבר מובן לכולם שמדובר בדיבורי סרק. הדגש חייב להיות על מספר דברים אשר התקציב המוגדר מכסה אותם.

מדד הבטיחות

נדמה כי קשה להתעלם ממדד זה וחשיבותו ברורה לכל. איש השיפוצים הכלליים חייבים לעבוד על פי הסטנדרטים של הבטיחות הגבוהים ביותר ועל כך אין וויכוח. מהנדס מקצועי חייב להיות בתמונת השיפוצים לפחות בשלביו המכריעים. תזכרו תמיד שהבית שבו אתם אמורים לגור אמור בסופו של דבר לספק לכם הרגשת בטיחות לאורך שנים. הדבר נוגע לכל תחומי הבנייה: החל מחומרי הבנייה וכלה בחשמל. עדיף תמיד להתעדכן מה נעשה היום במהלך השיפוץ הכללי ולרשום ולבדוק האם כל הפרמטרים של בטיחות נשמרו.

שלושת המדדים שהוזכרו הם אחד הדרכים לקבוע עד כמה האיש מולו אתם הוא המוביל בתחומו. תזכרו, שתמיד עדיף לעבוד בבדרך מסודרת ולפנות אל גורמים אחראים.

קרא עוד: אדריכלות | עיצוב בתים פרטיים | ארכיטקט