בערים רבות בישראל, במיוחד במושבות הראשונות לקום בישראל; ראשון לציון, רחובות, פתח תקווה ואף תל אביב, יש בתים אשר השתמרו עוד מתקופת הקמתם. במקרים מסויימים הבתים משמשים כמוזיאונים ולכן היה אינטרס לשמרם ולתחזק אותם. יחד עם זאת, ישנם בתים אשר בעליהם רצו בשימורם ולא הממשל המקומי. לא פעם מתעוררת השאלה האם כדאי להזמין אדריכלים מומלצים […]

בערים רבות בישראל, במיוחד במושבות הראשונות לקום בישראל; ראשון לציון, רחובות, פתח תקווה ואף תל אביב, יש בתים אשר השתמרו עוד מתקופת הקמתם. במקרים מסויימים הבתים משמשים כמוזיאונים ולכן היה אינטרס לשמרם ולתחזק אותם. יחד עם זאת, ישנם בתים אשר בעליהם רצו בשימורם ולא הממשל המקומי. לא פעם מתעוררת השאלה האם כדאי להזמין אדריכלים מומלצים ולהשקיע מאמצים בחידוש בנינים אלה והתאמתם לסטנדרטים מודרניים או שהגיע הזמן להרוס אותם ולבנות במקומם בתים חדשים.

 

מדובר בעניין רגיש במיוחד ולפעמים ההחלטה לכאן או לכאן יכולה לעורר מחלוקות. אנשי המקצוע- אדריכלים מומלצים יכולים וצריכים להכריע בעניין. הם יכולים להעריך, למשל שערכו האמנותי האדריכלי של הבית בתל אביב הוא גבוה בזכות סגנון הבנייה הייחודי ולעומת זאת לומר כי הבית בראשון לציון, לדוגמה נבנה מלכתחילה בצורה נחפזת וחסר בו התכנון הייחודי. זוהי כמובן החלטה בעלת משקל כבד ביותר ואין היא יכולה להיעשות מבליט היכרות עם מההיסטוריה של העיצוב האדריכלי והערכה כלפי ראשוני המייסדים.

אדריכלים מומלצים בישראל

 

מקרים יוצאי דופן ומעוררי הערכה הם המקרים בהם בעלי בניין ישן שכזהב ברחובות יפנו אל משרד אדריכלים ויבקשו לשחזר את הבית שהיה אבל בדיוק על פי הסטנדרטים. זוהי תרומה חשובה לשימור פני העיר וזכר ראשוני המייסדים. זוהי גם דוגמה של התנהגות למופת של התחשבות בסביבה עירונית ובהיסטוריה שלה.

קרא עוד: תכנון אדריכלי | עיצוב בתי יוקרה