תכנון אדריכלי

בונים בית? משפצים את הדירה? שנייה לפני שמתחילים לשבור קירות באופן ספונטני (טוב לשחרור כעסים, אבל לא לבית שרוצים לגור בו לאחר מכן), תנו רגע מחשבה על תכנון מוקדם, מתוך הנחה שאתם באמת רוצים לגור וליהנות מהבית לאחר הבנייה/ השיפוץ, תכנון אדריכלי יסייע לכם לדעת מה הפוטנציאל של הדירה/ הבית וכיצד הכל ייראה בסופו של תהליך. תכנון אדריכלי הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הבנייה כולו ומביא אתכם בדיוק אל בית החלומות שתמיד רציתם.

 

מהו תכנון אדריכלי ומדוע חשוב לנו?

בין אם אתם בונים, מוסיפים חדר/ קומה, או מבצעים חלוקה מחודשת לבית קיים, חשוב להיעזר באדריכל אשר יבצע תכנון אדריכלי מותאם לצורך ולחלום שלכם. מטרתו של תכנון אדריכלי היא לוודא כי הבנייה המתוכננת תהיה חוקית, עפ"י תקנים ופרקטית המבוססת על כללי הנדסת אנוש מותאמים לבני הבית המתעתדים להתגורר בבית החדש/ המשופץ. תכנון אדריכלי כולל תכנית אדריכלית מקיפה הכוללת תכניות והדמיות שונות המאפשרות לנו לראות הכי קרוב למציאות- כיצד יראה הבית בסיומו של הפרויקט (אגב, ככל שהפרויקט יהיה מורכב או גדול יותר, כך יימשך זמן התכנון האדריכלי).

מהם שלבי תכנון אדריכלי?

שלב 1 היתכנות: מצב קיים- ביקור באתר/ השטח המיועד לבנייה, לקיחת מידות ובדיקה של זכויות הבנייה המותרות לנו, או האם המבנה יוכל לשאת את ההרחבה/ התוספת המתוכננת מבחינה קונסטרוקטיבית וכדומה, לשם כך נדרש להזמין בעלי מקצוע שונים כמו מהנדס, מודד, קונסטרוקטור ואחרים, בהתאם לצורך בשטח.

שלב 2 מהם הצרכים? תכנון אדריכלי מקצועי מבוסס על צרכים ודרישות בעלי הבית/ המבנה ועל מנת לדייק ככל הניתן את התכנון האדריכלי עלינו לדעת כמה פרטים חשובים כמו למשל:

מהי מסגרת התקציב העומדת לרשותכם? טיפ חשוב- מתוך המסגרת שהוקצבה, הפרישו בין 15-20 אחוז לטובת חריגות ובלת"מ. תמיד יודעים איפה מתחילים, לא תמיד יודעים איפה מסיימים.

בניית פרוגרמה (רשימת צרכים/ דרישות)- מאפשרת לנו לרדת לפרטים יותר מדויקים בנוגע לצרכים, למשל: כמה בני משפחה בבית, כמה חדרים נדרשים, מה גודלם בהתאמה לצורך, כמה מקומות אחסון נדרשים, האם חצר/ מרפסת, מה גודל המטבח, מהו הסגנון העיצובי האהוב עליכם וכל פרט רלוונטי אחר אשר ישלים לאדריכל את התמונה הכללית אותה הוא נדרש לתכנן.

תפקידו של האדריכל הוא לאפשר לנו לראות את התמונה כולה על מנת שנוכל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר-לנו, כמו למשל התייחסות לכיווני אוויר/ אור טבעי וכדומה על מנת לחסוך בהוצאות החשמל/ תאורה/ מיזוג לאחר שהבית כבר מושלם.

שלב 3 סקיצה ראשונה לתכנית אדריכלית– אז עברנו שני שלבים וקבלנו מידע רב, כעת, יכול האדריכל להעלות על המחשב (בהתאם למסוכם אתכם) סקיצה לתכנית הבנייה הכוללת כמה אופציות אפשריות. זוהי תכנית במבט על בקנ"מ 1:100 בה ניתן יהיה לראות מיקומים וגדלים של החללים השונים והפתחים, לאחר תיקונים שיבוצעו בהתאם, ניתן יהיה לראות בתכנית תלת ממד את הבית המתוכנן הכי קרוב למציאות, על מנת לקבל תחושה והמחשה של צבעים, עיצוב ואווירה כללית. לאחר אישור תכנית האב, מתחיל האדריכל "לפרק" את התכנית לכמה תכניות שונות: תכנית הריסה, תכנית בנייה, תכנית חשמל, אינסטלציה, תאורה, מיזוג, ריצוף, מטבח, נגרות, אלומיניום ואחרות, אשר מיועדות לכל בעלי המקצוע השונים לעבודה בשטח.

לאחר סיום שלב התכנון האדריכלי מתקדמים לשלבי האישורים השונים, מכרזי אנשי המקצוע והקבלנים ו….מתחילים!