תחת הגדרת המטריה "בתי יוקרה" מסתתרים אינספור סגנונות עיצוב ואינספור תתי הגדרות וזאת כיוון שמאחר ומדובר בבתי יוקרה, הרי שבניגוד למבנים המוקמים בשיטת הסרט הנע, הדומים זה לזה, הרי שאין בית יוקרה אחד הזהה למשנהו. בתי היוקרה הם למעשה יצירות אמנות ארכיטקטוניות המשלבות בין הרוח והאופי של הדיירים במבנה לבין היצירתיות והכישרון של האדריכל והמעצב.

עם זאת, עדיין ניתן לשרטט כמה קווים המשותפים לבתי היוקרה הממוקמים בישראל כמו גם בעולם ובקווי הדמיון הללו נעסוק במאמר זה.

השימוש בטכנולוגיה מתקדמת

 

אחד מהאלמנטים הבסיסיים ביותר בכל בית יוקרה הוא השימוש בטכנולוגיה מתקדמת. הטכנולוגיה אמנם לא עומדת בדרך כלל במרכז הבמה, אבל השימוש בה בהחלט הופך את החיים של דיירי הבית לנוחים, מפנקים ונעימים יותר.

בתחום הטכנולוגיה הביתית מתרחשים שינויים מהירים כך שלא פשוט לפעמים לעקוב אחרי התמורות ואחרי החידושים בתחום, אך בדרך כלל בתי היוקרה יהיו מאובזרים במערכת חכמה לשליטה על התאורה ועל ההצללה, במערכת לשליטה מרחוק על הדלת הראשית, באפשרות לשלוט על מערכת המיזוג ועוד.

הטכנולוגיה המתקדמת תבוא לידי ביטוי מן הסתם גם במערכות המחשוב, במערכת הסאונד ועוד.

כל זאת מבלי לכתוב על סידורי האבטחה ומערכות האבטחה המתקדמות שברוב המקרים מותקנות בבתי היוקרה עוד לפני כניסת הדיירים והעברת תכולת הבית.

אור, וכמה שיותר

אלמנט נוסף שמהווה אבן יסוד של כל בית יוקרתי הוא האור. בדרך כלל בתי יוקרה בנויים באופן כזה שבמשך רוב שעות היממה ישטוף אור טבעי את החללים השונים בבית בדגש על הסלון וחדר השינה. רוב בתי היוקרה מצוידים בחלונות גדולים וכמובן שערכו של הנכס גבוה יותר ככל שהנוף הנשקף מהחלונות הגדולים יפה יותר ומרשים יותר.

נוחות זהו שם המשחק

אלמנט נוסף שעובר כחוט השני בין כל בתי היוקרה באשר הם הוא אלמנט הנוחות. הנוחות באה לידי ביטוי לא רק בעיצוב של הבית, בגישה אליו או בתכנון של הזרימה בין החללים אלא גם במטבח המאובזר, בחדר האמבטיה המזמין וברהיטים. כך לדוגמה בבתי היוקרה המודרניים בדרך כלל ניתן למצוא בריכה ו/או ג'קוזי חיצוני בגינה ועוד. הנוחות משתלבת נפלא עם אלמנט הפינוק שיכול לבוא לידי ביטוי למשל בגופי חימום המוטמנים ברצפה.

מעניין לגלות שבתי היוקרה לא בהכרח ממוקמים בשכונות יוקרה וכי במקרים מסוימים אם כי לא שכיחים במיוחד ניתן לאתר בתי יוקרה הממוקמים בשכונות המאוכלסות על ידי תושבים מהמעמד הסוציו אקונומי הבינוני. עם זאת, חשוב לציין שבאופן גורף העלות של בתי היוקרה גבוהה יותר מהעלות של בית סטנדרטי.

ראו עוד: עיצוב בתים | אדריכלות