תכנון אדריכלי   במרוצת השנים הפך מקצוע האדריכלות למקצוע שדורש מיומנויות רבות. עידן המחשב אשר שינה את ההיסטוריה המודרנית, השפיע כמובן גם על מקצוע זה. יחד עם זאת, המחשב טומן בחובו מכשול רציני.  מצד אחד, בשביל להיות אדריכל מוביל חשוב לדעת להשתמש בפונקציות הממוחשבות דוגמת תוכנת האוטוקד והתלות  בסרגלים ובשולחנות השרטוט הגדולים הולכת ופוחתת עד […]

תכנון אדריכלי

 

במרוצת השנים הפך מקצוע האדריכלות למקצוע שדורש מיומנויות רבות. עידן המחשב אשר שינה את ההיסטוריה המודרנית, השפיע כמובן גם על מקצוע זה. יחד עם זאת, המחשב טומן בחובו מכשול רציני.

 מצד אחד, בשביל להיות אדריכל מוביל חשוב לדעת להשתמש בפונקציות הממוחשבות דוגמת תוכנת האוטוקד והתלות  בסרגלים ובשולחנות השרטוט הגדולים הולכת ופוחתת עד שאלה הופכים וכמעט לחסרי שימוש. כמובן שכתוצאה מזה המשרדים יכולים להיות קטנים יותר, למשל, ואין צורך בכל כך הרבה מקום כמו בשנים עברו במאה הקודמת. הרבה יותר קל להעמיד כמה עמדות מחשב מאשר שולחנות שרטוט ענקיים. כמובן שגם הסקיצות האדריכליות הפכו להיות שימושיות אך ורק בהגעה אל "השטח" ואין צורך בהן במשרד. כל עוד המחשב נמצא ליד, השימוש בלפטופים ובטאבלטים למיניהם, אפשר להשתמש בו ואדריכלים מובילים יעדיפו להראות את התכניות שלהם ולהעביר ללקוחות בקבצים ולא על גבי נייר.

אולי הבעיה המרכזית היא שהמחשב מרחיק את איש המקצוע מהמציאות המוחשית. סוציולוגים רבים טוענים כי הרחקת האדם מהמסומן, כלומר מהדברים עצמם מעוותים אף את דרך התפיסה לגבי תחושת המימד. כמובן אדריכלים מקצוענים מהמובילים בארץ יודעים להתגבר ולחוש היטב את המרחב אותו הם אמורים לתכנן, אבל הסימולציה טומנת בחובה את אותו הקושי הממשי. בתקופה שבה גם ילד יכול להשתמש בתוכנות עיצוב מחויב איש מקצוע להבין שעיקר היתרון שלו על פני חסר הניסיון וההשכלה הוא  הידע שלו על מהות החומר. מפגש הדדי זה הוא הבסיס האמיתי של עבודת האדריכל.

תכנון בתים פרטיים

 

תהיה זו טעות לקבוע באופן חד משמעי שרק זה שיודע לשרטט ביד יודע לבצע תכנון בתים פרטיים יותר טוב, אבל יש אמת מסויימת בכך שידע השרטוט הידני תורם רבות בעבודת האדריכל המודרני. כאשר התלות במחשב הופכת להיות למסד בלעדי עליו נשען האדריכל זו יכולה להיות בעיה. לכן אדריכלים מובילים יודעים לשלב בין שני אופני השרטוט. תכנון בתים פרטיים משמעותו הנוספת היא לתכנן את דלתות הבית.

ראה עוד: עיצוב בתים | ארכיטקט